506th Parachute infantry regiment - 2nd battalion - "f" company
1er rangée (G-D): Daniel P. Jones;
Macrae L. Barnson; William D. Green (Tué, Germany); Donald A. Emelander;
Robert E. Mann; Kenneth D. Mercier; Willie A. Morris (Tué, Belgium); Robert
B. Brewer; 2LT Frank J. McFadden; 1LT Kenith J. Havorka; CPT Thomas P. Mulvey
(Company Commander); LT Carll B. MacDowell (Tué, Belgium); 1LT Freeling T.
Colt (Tué, Normandy); 2LT Andrew Edward Tuck, III (Tué, Austria); 1LT William
B. Huddleson; Charles R. Malley; Vincent F. Occhipinti; Donald P. Davis (KIA,
Carentan, Normandy); Rutowski; Joseph J. Hogenmiller |
2nd rangée (G-D): Gerald F. Farley;
Raymond E. Cauvin; Walter Puskar; Kenneth L. Steinke; John G. Gillespie;
Russell A. Schwenk; Merlin J. Shennum; Farris Rice (cook); James R. Ohara;
William L. Hurst; Jack D. Dickerson; Arthur M. Peterson; Horace Vick; Thomas
B. Wolford (Tué, Normandy); Charles H. Reese; Otto W. Mackay; Courtney E.
Kelly; Marvin F. Crawford; Nicholas J. Mika; Ernest O. Payne (Tué, Belgium);
Carl E. Pein (Tué, Holland); Eldridge G. Gaston; Armand R. Beauchamp (Tué,
Opheusden, Holland); Roy A. Zerbe; Henry B. Beck |
3rd Row (L-R): Charles Henderson; Ralph
Robbins; Gaston Adams; William Macniess; Marion J. Grodowski; Manning G.
Haney (Tué, Holland); Hugh G. Borden; Huber G. Porter; George Martin; John H.
Taylor; Paul W. Peterson; Richard Knudsen; Orel H. Lev (Tué 10/08/44,
Randwijk, Holland; awarded DSC); Chester Nakelski; Kenneth A. Hull (Tué,
Holland); Ralph Provenzano; Thomas G. Psar (Tué, Holland); Mathew J. Carlino;
Charles Heinrich Jacobs; Frank D. Griffin; Patrick D. Casey; Charles H.
Scheurich; William G. Olanie; Willard A. Sharp; Allan W. Summers |
4ème rangée (G-D): Robert E. Vogel;
Stephen Pustola; Alvin W. Wilson; Clifford F. Valleries; Ray R. Aebischer;
James W. Mackey; Thomas H. Alley; Louis W. Cioni [later transferred to
HQ(LMG), 2nd BN]; Leslie F. Tindall (Tué, Normandy); Linus E. Brown; David W.
Edwards; Pemberton; William D. Clemens; Paul Navarro; Angelo Peluso; Raoul
Ochoa; Joseph S. Flick; Ivar B. Odegaard; Douglas G. Roth; Robert F. Stone;
Conrad P. Ours; James R. Swafford; Jesse G. Orosco; Vern M. Johnson |
5ème rangée (G-D): Louis F. Burton; Loy O. Rasmussen; Calvin L. Wright; Edgar Bishop; Leonard F. Hicks; Christ Malatich; Roy V. Stokes; Robert O. Shropshire; Robert Noody; William J. Bailey; Donald E. Wood; Nicholas J. Cortese; Davila; Lester T. Hegland; Victor W. Tamkun; Julius A. Houck (Tué, Normandy); Rody P. Byrne; Gordon E. Mather (Tué, Belgium); John Supco (Tué, Normandy); Brown; Wendelin G. Kuntz; Woloszyn; Richard K. Buchter (Tué, Ste. Mere Eglise, Normandy); William C. Oakley; Chelal Clark |